kloubní výživa

Kloubní výživa pro seniory a sportovce, jaký je rozdíl?

Bolest kloubů umí člověka potrápit, a to v jakémkoli věku, za jakékoli situace, při jakékoli činnosti. Je ale pravdou, že existují skupiny lidí, kteří jsou tomuto zdravotnímu problému více nakloněni. Spadají sem sportovci, jež své tělo přetěžují až příliš, ale také senioři, kterým se vlivem věku ztrácí důležité látky jako kolagen, což má za následek trouchnivějící klouby nebo jiné části těla. A i když by člověk řekl, že rozdíl mezi kloubní výživou pro tu a onu skupinu prakticky není, přece jenom jsou jisté odlišnosti, které pozmění váš konečný výběr. 

Když své tělo přeceňujete

Tělo můžeme s klidným svědomím přirovnat ke stroji – ten se také vlivem opotřebovávání stává problémovým a je zapotřebí zakročit novou součástkou, aby byl onen provoz obnoven. U lidského těla bychom to však neměli nechat zajít tak daleko a raději bychom měli při prvních projevech toho, že je něco v nepořádku, zbystřit a proti tomu zakročit ideálně kontrolou u lékaře a následně i kloubní výživou pro lidi. 

Právě klouby jsou totiž tím, co velmi často přeceňujeme. Domníváme se, že je všechno v pořádku a dlouhodobě „jedem na maximum”. Jenže klouby nám poté v nejméně vhodný okamžik vypoví svou službu. Neumí se totiž ozvat dříve. Často se snaží vyhovět vašim požadavkům, ale jednoho dne zkrátka zvedou bílou vlajku a rezignují. 

Na klouby se tedy musí jít s prevencí. A kloubní výživa značky Geloren je jednou z možností toho, jak negativním a mnohdy až černým scénářům souvisejícími s klouby předejít.

Jaký je rozdíl mezi kloubní výživou pro sportovce a seniory?

Značka Geloren má své svém repertoáru kloubní výživu jak pro sportovce, tak pro seniory čili pro obě nejvíce ohrožené skupiny. Pojďme si však konečně říct, jaký je mezi nimi rozdíl. 

Hlavní odlišností je, že sportovce a seniory bolí klouby jinak. Důvodem bolesti jsou totiž dvě odlišné věci čili kloubní výživy pro tu a onu skupinu se liší hlavně v množství látek či celkovém složení. Mají za úkol doplnit takové složky, které člověku skutečně chybí. 

Zatímco sportovci trpí na bolesti kloubů pro zvýšenou zátěž, senioři trpí následkem svého věku. Bolest kloubů u sportovců vzniká přílišnými intenzivními tréninky a mnohdy neodhadnutím svých vlastních sil. Na druhou stranu u seniorů to není tak o přeceňování se, ale o ubývajícím kolagenu, který chrání chrupavky. 

Kolagen, jakožto nerozpustná bílkovina v těle, se s přibývajícím věkem vytrácí (je to přirozený proces) a s ním i stabilita a stálost mnoha částí těla. Pokožka začíná povadnout a kosti a chrupavky chřadnou, což má za následek zvýšené riziko úrazů nebo bolesti při běžném pohybu. V doplňcích stravy na klouby pro seniory se tak nachází například hodně kolagenu, který se vlivem jeho mizivého obsahu musí doplňovat.

Proč tedy musí sportovci a senioři užívat kloubní výživu?

  • Chrání své kosti a chrupavky. 
  • Zajišťují bezproblémový a bezbolestný pohyb. 
  • Předchází úrazům.

 

Sdílet článek