zahřívání tabáku

Jak začít se zdravým životním stylem

Nejste sami se sebou zcela spokojeni a rádi byste udělali ve vašem životě nějaké změny? Zdravým životním stylem uděláte dobře nejen svému tělu, ale především také přispějete psychické pohodě. Nemusíte se obávat žádných radikálních změn. Možná byste byli překvapeni, jak málo stačí k tomu, abyste se cítili lépe. 

Spánek na prvním místě

Základním stavebním kamenem zdravého životního stylu je kvalitní spánek. Ten totiž ovlivňuje fungování organismu a jeho nedostatek se projevuje úplně na všem. Absence spánku může zapříčinit zvýšený stres, přibývání na váze, neefektivitu práce, špatné zažívání i náladu, ale také různé závažnější zdravotní problémy. Proto bychom jeho významnost opravdu neměli podceňovat a za každých okolností se snažit spát minimálně sedm hodin. 

Dbejte na pitný režim 

Dospělý člověk je tvořen přibližně z 60 % vodou. Ne nadarmo se tedy říká, že je základem našeho těla. Mnoho lidí nesprávně pije až při pocitu žízně, ten je však počátečním příznakem dehydratace. Pijte proto v menším množství průběžně po celý den. Kolik přesně bychom měli vypít vody záleží na mnoha faktorech:

  • tělesné hmotnosti
  • věku
  • váze 
  • pohlaví
  • okolní teplotě
  • složení a množství stravy

Obecně ale můžeme říci, že je dobré vypít 2-3 litry vody denně. Přísun tekutin by neměly představovat různé limonády, káva či dokonce alkohol. Nejlépe uděláte, když budete pít kohoutkovou vodu, popřípadě neslazené čaje či vody minerální. 

Omezte průmyslově zpracované potraviny

Cílem každého z nás by měla být kvalitní a vyvážená strava, které dodá našemu tělo vše, co potřebuje. Průmyslově zpracované potraviny jsou plné nezdravých látek. Snažte se proto kupovat základní potraviny, ze kterých si připravíte jídla sami a budete tak mít nad složením kontrolu. 

Nemusíte se však zcela vzdávat všech oblíbených pochoutek. Tyto restrikce navíc ani nejsou udržitelné. Jen by tyto potraviny neměly představovat tu větší část vašeho jídelníčku. Ideální je držet se pravidla 80:20, kdy 80 % příjmu představují plnohodnotná a zdravá jídla a 20 % ta méně hodnotná, kterými si ale uděláte radost.  

Dostatečně se hýbejte

Přestože je pohyb pro lidské tělo naprosto přirozený, většina z nás trpí kvůli zaměstnání a časovému vytížení jeho nedostatkem. Nemusíte vždy nutně dělat nějaký sport, i když ten je samozřejmě nejefektivnější. Dostačující je ale i obyčejná chůze. Zkuste, kdykoliv to půjde, chodit co nejvíce pěšky. Snažte se také zařadit alespoň minimální pohyb v průběhu celého dne. Stačí, když se každou hodinu zvednete od stolu a půjdete se na pár minut projít, ideálně také protáhnout. 

Přejděte na méně škodlivé alternativy

To, že užívání klasických tabákových výrobků ke zdravému životnímu stylu určitě nezařadíme, je nejspíše každému jasné. Patříte-li však mezi milovníky tohoto rituálu a nedokážete se ho zcela zřeknout, máme pro vás řešení. 

Tím je zařízení na zahřívání tabáku, který náplň nespaluje a nedochází tak k uvolňování obávaných škodlivých látek. Mezi nejoblíbenější patří například Pulze, které si uživatele získává svou elegancí, funkčností i množstvím nabízených příchutí. Přechod od klasických výrobků k těmto šetrnějším alternativám ocení nejen vaše tělo, ale také okolí. 

Autor: Elena Gotfried

Sdílet článek