sirup

Jak poznat nedostatek vitamínu C a jak ho doplnit

S příchodem chladného období se neustále mluví o tom, jak bychom měli posilovat imunitní systém. Protože jen tehdy, kdy je z imunity vybudováno pevné a neprůstřelné rytířské brnění, si můžeme být jistí tím, že skrze něj neprojde žádný vir ani žádná bakterie. Pokud jste zrovna nachlazení, je to ukázkou toho, že vám například vitamín C čili hlavní zdroj pevné imunity chybí. Jak ho případně doplnit, nebo existují ještě jiné potvrzující symptomy mluvící o nedostatku vitamínu C?

Vitamín C přináší řadu zdravotních benefitů

Ještě dříve, než si odhalíme symptomy poukazující na to, že vás pravděpodobně trápí nedostatek vitamínu C, který následně začneme řešit sirupy (například rakytníkovým sirupem) si pojďme říct, co to vlastně vitamín C je. Nejedná se totiž pouze o složku, která má za úkol posilovat imunitní systém. Umí také povzbudit přirozenou tvorbu kolagenu prospěšného pro klouby, vlasy i pleť a pokožku. 

Jedná se o kyselinu askorbovou, která je rozpustná ve vodě. Na rozdíl od mnoha jiných látek si tělo vitamín C nedokáže vytvořit samo, proto je naší povinností ho doplňovat. Naštěstí existuje mnoho zdrojů. 

Jak poznat nedostatek vitamínu C?

Než si však naordinujete zvýšenou konzumaci vitamínu C, je důležité rozpoznat, jestli zmiňovaným nedostatkem trpíte či nikoliv. Nachlazení může být jedním z prvotních znamení, ale rozhodně není posledním či jediným. 

Pokud trpíte nedostatkem vitamínu C dlouhodobě, přichází kromě slabé imunity také únava a bolest, může dojít k zánětu dásní nebo se vám začnou rychleji tvořit modřiny, které se vám následně budou jen těžce hojit. Nejčernějším scénářem bývá deprese, k tomu se může připojit i vypadávání zubů nebo zvýšená krvácivost nejen dásní, ale i ran. U dětí hrozí vyšší riziko onemocnění kostí.

Sdílet článek