chrániče

Chyby, kterých se dopouštíme při prodeji motorky

Mít motorku je splněný sen mnoha mužů (ale i žen). Kupujeme si k ní moto kalhoty, které nám dokonale padnou, moto bundu, jež zase perfektně sedí ke kalhotám, a samozřejmě neopomíjíme ani chrániče, protože bezpečnost především. Ovšem i přes stovky ujetých kilometrů můžeme dojít do bodu, kdy si řekneme, že prodej motorky je na místě. V souvislosti s tím se však dopouštíme mnoha chyb a omylů, jež nás v konečném důsledku mohou vyjít velice draho.

Pozor na povinné ručení

Jeden z nejčastějších omylů se pojí s povinným ručením. Řada lidí se domnívá, že v okamžiku, kdy se dá motorka do komisního prodeje tím automaticky zaniká nutnost platit zmiňované pojištění. Jenže opak je v tomto případě pravdou. Stále jste totiž majitelem motorky čili stále musíte pojistku platit. Dokonce si musíte sjednat další, pokud původní skončí platnost a vy se stále majitelem motorky po administrativní stránce považujete.

Stejná povinnost platí, když motorku přece jenom prodáte, ale pouze na základě ústní dohody. Pojišťovnám zkrátka nevysvětlíte, že se sousedem jste žádnou smlouvu uzavírat nemuseli nebo ani nechtěli. Alespoň základní smlouva musí být uzavřená, abyste se zbavili povinnosti platit zmiňované povinné ručení.

Pokud by se stalo, že byste chtěli ignorovat svou povinnost a rozhodli byste se nehradit pojistku na motorku, mohli byste se dostat do prekérní situace. Do schránky by vám mohla přistát nemalá pokuta od České kanceláře pojistitelů, kteří si velice rádi účtují vysoké sankce za každý nepojištěný den, a to i na několik let zpětně. Prodej motorky by vás tak mohl vyjít opravdu draho a z kupní ceny byste nemuseli vidět nic.

Vše ohlaste na registr vozidel

Na co při prodeji motorky také nesmíte zapomenout je ohlášení nově vzniklé skutečnosti na registr vozidel. Na ohlášení máte deset dnů s tím, že se na úřad musíte dostavit společně (čili jak prodávající, tak kupující). 

Na úřad musíte zavítat i v případě, že by se motorka stala nepojízdnou. Je nutné ji v takovém případě odhlásit.

Sdílet článek