Škola volá

Léto se s námi za pár týdnů rozloučí, ale předtím ještě čeká na děti jedna velká povinnost – nástup do školy. Pro ty, kteří do školních lavic zasednou letos poprvé, se jedná o vpravdě životní změnu. Nutno přiznat, že nástup do školy poznamená většinou i život jejich rodičů. Mnoho z nich už má nakoupeny školní pomůcky přesně podle seznamu od paní učitelky, samozřejmostí je vyčkávající nová školní taška, kterou dokonce často přináší s předstihem už Ježíšek.

Nachystán je sáček na přezutí a v něm fungl nové bačkůrky, stejně je to s oblečením na hodiny tělocviku a výtvarné výchovy. Mnozí už nakoupili obaly a zavčas doplnili zásoby slušivého oblečení. Zodpovědní rodiče se svým prvňáčkem hovoří i tom, co ho ve škole čeká a jiní procvičují s potomkem znalosti abecedy a číslic s vidinou budoucího premianta. Je až s podivem, jak málo maminek a tatínků pomýšlí na to, že jejich školák zavčas potřebuje najet na určitý režim, jemuž se od září nepůjde nijak vyhnout. Je pěkné, že chcete dítěti udělat v létě radost, ale pokud jej necháváte chodit do postele, kdy se mu zachce – ráno si přece může přispat – zakusí pravděpodobně na podzim krušné chvíle.

Únava z nedostatečného spánku jej poté připraví o soustředěnost ve školní lavici a už se klube malér. Taktéž razantní přechod na nový rytmus může dítě špatně snášet a energii tak potřebnou na uvyknutí školní docházce spotřebuje jen na to, aby se vůbec udrželo bdělé. A pamatujte, že dětská postýlka se také podílí na tom, jak je dítě vyspané, jakou má náladu a podobně.

Zkuste proto již několik týdnů před začátkem školy nastolit určitý režim usínání a vstávání včetně všech rituálů po probuzení jako je čištění zubů, česání, mytí a oblékání. Ať už vás čeká jazyková škola Ostrava, nebo jiná škola, přípravu nepodceňujte. Dítě si vše zmechanizuje a v září již nemusí řešit tolik věcí najednou. Dalším kritickým bodem bývá pak snídaně. Děti, které chodily do školky, často byly zvyklé doma nesnídat, protože poměrně brzy se pak ve školce již svačí. Školák však potřebuje jít do školy již s energií, kterou mu dodá právě vhodná snídaně a ranní nápoj. I zde platí, že dítě naučené již z prázdnin, že snídaně je prostě samozřejmost, nad níž nemá cenu diskutovat, ušetří zbytečný stres sobě i vám.

Sdílet článek