aloe-2163120_640

Aloe vera jako domácí lékárnička. Kde všude najde využití?

Aloe vera, rostlina v češtině známá také jako „aloe pravá“, je nepostradatelnou součástí mnoha domácích lékárniček po celém světě. Tento sukulent, který původně pochází z Afriky, má široké spektrum léčebných a jinak přínosných vlastností. Díky své jednoduchosti pěstování a pestrosti využití je pro velké množství lidí důležitým prvkem v rámci péče o tělo. Podíváme se proto na několik způsobů, jak můžete tuto univerzální rostlinu co nejlépe uplatnit v domácích podmínkách.

Péče o pleť a vzhled

Aloe se využívá k péči o pleť velmi často. Například proto, že je mnohem cenově dostupnější, než jakákoliv jiná přírodní kosmetika z obchodu. Rostlina přispívá pleti různě:

  • Hydratuje a zklidňuje pokožku: Gel obsahuje látky, které napomáhají udržet pokožku ve velmi dobrém stavu. Jeho aplikace na suchou nebo podrážděnou pleť může přinést úlevu od pálení a svědění.
  • Boj s aknózní pletí: Díky svým protizánětlivým vlastnostem aloe vera pomáhá zmírnit příznaky akné a urychluje hojení kožních lézí.
  • Přírodní pleťová maska: Listy rostliny se velmi často používají jako hlavní složka přírodních pleťových masek. Když je tedy smícháte s dalšími přírodními ingrediencemi, jako je med nebo jogurt, vytvoříte si domácí skin care produkt. 

Podpora trávení a detoxikace

Šťáva může ve vhodné míře a třeba i kombinaci s jinými látkami zmírňovat nepříjemné pálení žáhy a také podporovat trávicí systém. Dále pomáhá při odplavování škodlivých látek z těla, podporuje činnost jater, a tak přispívá k celkové detoxikaci.

Léčba popálenin a řezných ran

Při léčbě povrchových popálenin je gel z rostliny velmi přínosný a urychluje proces hojení. Jeho chladivý a protizánětlivý účinek navíc snižuje bolest. Aloe vera můžeme také použít k ošetření menších řezných ran a odřenin. Má antiseptické vlastnosti, díky kterým se dá předejít infekci a ranka se tak o něco rychleji zahojí.

Věnujme přírodě více pozornosti

I když jsme obklopeni převratnými objevy a propracovanou moderní technikou, jako jsou chytré telefony, tablety, umělá inteligence nebo třeba zařízení PULZE, občas je na místě uvědomění, že v jednoduchosti a přírodě je krása, která nic nestojí a nikdo nám jí nemůže vzít. Rostliny a byliny jsou často skutečně přírodními lékárničkami, které vám mohou v mnoha případech takzvaně „vytáhnout trn z paty“.

Autor: Elena Gotfried

Sdílet článek