Příčiny vzniku atopického ekzému

Pozorujete na své kůži červená zduřelá místa s puchýřky či pupínky? Nebo snad vaše pokožka připomíná rozpraskanou vyschlou půdu? A co hůř. Postižené pasáže silně svědí, případně se trápítes bolestivými prasklinami? Pravděpodobně vás právě navštívil nevítaný host vaší pokožky – atopický ekzém.

Výsev atopického ekzému nese obvykle postižený velmi nelibě. Koneckonců již sama první část odborného označení vašich potíží znamená ve volném překladu z řečtiny něco, co je cizorodého, netypického a pro dané místo nepatřičného. A nutno říci, že přesně tak vnímáme i atopický ekzém na svém těle.

Samotné slovo ekzém pochází také z řečtiny a značí něco, co se dostává zevnitř ven.

Pokud tedy pozorujete na své kůži výsev silně svědících červených pupínků, nebo naopak máte dojem, že vám pokožka praská či mokvá, je načase navštívit odborníka. Pokud nenásleduje  léčba atopického ekzému, neošetřovaný ekzém nejenže silně znepříjemní a ztíží běžný každodenní život, ale potrápí vás nemálo i v noci. Dalším rizikem jerozšiřování problematických ložisek a riziko jejich zanícení. Také kupte doplňky stravy, jako je kolagen, nebo příznivé účinky na pokožku má i kolostrum a podobně.

Příčiny vzniku ekzému vysvětlují mnohdy lékaři různě. Za jisté se však považuje, že na vině jsou různélátky, s nimiž se běžně setkáváme. Ekzém může být aktivován jak přímým kontaktem s alergenem,tak i jeho požitím nebo vdechnutím. Někdo spatřuje příčiny jeho vzniku v silném znečištění životníhoprostředí, v němž je náš organismus trvale atakován cizorodými látkami, jiný vsází na roli psychiky při výsevu ekzému. Význačná role se přisuzuje i dědičnosti, téměř s jistotou se to dá říci zejména o ekzému atopickém. Právě ten byl zjištěn výhradně u dětí, u nichž se v rodinné anamnéze vyskytlo průduškové astma či různé alergie. I často podceňovaná „senná rýma“ jednoho či obou rodičů může pak být základem pro vznik atopické dermatitidy v prvních měsících života jejich potomka.

Sdílet článek