Pozor na sluneční brýle

Znáte to. Začne léto a my se začínáme shánět po co nejkrásnějších letních šatech, přemýšlíme nad výběrem bot, letní kabelky a děsíme se, zda v těch nových plavkách nebudeme vypadat příliš tlustě.
Protože čteme na každém kroku rady dermatologů, víme, že musíme ještě doběhnout do drogérie či lékárny a zakoupit vhodný ochranný krém. Málokdo chce korunovat pobyt na slunci zdravotními problémy. No a touží snad některá z vás vypadat jako rak, který si zrovna vyrazil na procházku v nových šatičkách?
Věnujte stejnou péči také výběru vhodných slunečních brýlí. Ty nejsou jen módním doplňkem či pomůckou pro řidiče, jež chrání před oslněním. V létě nošení brýlí zabrání především pronikání UV paprsků k rohovce. Ta je velmi dobře nervově zásobena, proto její poškození sluncem doprovázejí nepříjemné bolesti. V začátku je oko červené, o něco později můžeme cítit drobné křeče ve víčku. Obvykle tyto obtíže nepřijdou okamžitě po pobytu na slunci, ale třeba až druhý den a vás nemusí ani napadnout je spojit se sluněním bez brýlí.
Brýle nás kromě toho ochrání i před prachovými částicemi ve vzduchu, drobným hmyzem a větrem.
Často zaměňujeme barvu fólie, která bývá v klasických slunečních brýlích místo skel, s hodnotou UV filtru. To je ovšem velký omyl. Tmavé brýle bez UV filtru jsou dokonce pro vaše oči horší volbou než zůstat bez brýlí. Oko má totiž ochranný reflex, při němž se při pohledu do přímého slunce zornička zúží a nepropustí tak tolik světla a UV záření do oka. Máte-li však černé brýle bez UV ochrany, oko nezareaguje, takže se do rozšířených zorniček dostane velká dávka UV paprsků.
Za nejvhodnější barvu fólie považuji odborníci šedou a její odstíny.
Vybírejte pečlivě, nejlépe za asistence očního optika. Ten vám poradí nejen s tím, jaký filtr a typ brýlí vybrat pro daný účel, ale také pomůže s výběrem co nejslušivějšího modelu.

 

Sdílet článek