Znáte Priessnitz walking?

Stále více příznivců si získává Priessnitz walking mezi sportovci i mezi těmi, kdo jen chtějí udělat něco prospěšného pro své zdraví. Ne, nebojte se. Nejde o žádnou léčebnou metodu, kterou vám možná název připomíná. I když ti, kteří si vzpomněli na studené zábaly, kterými je maminky v dětství kurýrovaly, mají také pravdu. Autor obého je tentýž. Vincenc Priessnitz přisuzoval velké preventivní i léčebné účinky studené vodě a otužování.
Jeho myšlenky jsou poněkud nedoceněny, jelikož mnohým se do kontaktu se studenou vodou prostě nechce a jsou i tací, kteří se domnívají, že takzvaně nachladí a onemocní.
Přitom právě studená voda při metodě Priessnitz walking pomáhá k udržení pevného zdraví a předcházení chorobám. Metoda je ideálním spojením pohybu, dechového cvičení a ochlazování končetin. První článek této klimatoterapie koneckonců asi znát budete všichni – jedná se o dnes velmi populární nordic walking.
Priessnitz walking jde však ještě o něco dál. Po zahřátí chůzí si ochladíte ruce, čímž zklidníte tepovou frekvenci a zlepší se vám dýchání. Ochlazování blahodárně prospívá i psychické kondici a činí nás tak odolnějšími proti stresu díky posilování našeho neurovegetativního systému. Po ochlazení rukou v přírodním zdroji chodec pokračuje dále v chůzi. Další přestávka je určena protažení svalů a jednoduchým dechovým cvičením čerpajícím z jógy. Tím postupně zvyšujeme kapacitu plic a mění se pH svalů z kyselého na zásadité. Následně opět pokračuje vycházka v daném tempu. Na jejím závěru ochladíme dolní končetiny. Chodec cítí uvolnění, lehkost a svěžest a pocit zahřátí. Studená voda způsobí lepší prokrvení organismu, pomáhá v boji s migrénou a nespavostí. Výbornou zkušenost mají i kardiaci, kterým zklidňuje rychlou tepovou frekvenci, zlepšuje stav při poruchách štítné žlázy a výborně prospívá alergikům a astmatikům. Potřebujete jen hole pro nord walking, ručník, dobré boty, pití a svačinu, přičemž vycházku si můžete dopřát i několikrát týdně a zapojit se může opravdu každý.

Sdílet článek