Pozor na opar

Málokomu se povede vyhnout se nemilé záležitosti zvané opar. A kdo již setkání s ním zakusil, potvrdí, že nepatřilo k nejpříjemnějším. Opary způsobují viry ze skupiny herpetických virů a odhaduje se, že jejich nositeli je přes 90 procent populace. Špatnou zprávou jistě je, že těchto virů se prozatím nedovedeme zbavit. Po průniku do těla se stahují do nervových uzlin a spí. Při oslabené imunitě ovšem vyrazí do útoku a začnou se množit. Ideální situací pro herpes viry způsobující opar je stres, hormonální výkyvy, vysoká teplota, pobyt na sluníčku, fyzická námaha či potravinová alergie.
Rty jsou nejoblíbenějším místem herpes virů zejména proto, že pokožka zde není příliš odolná proti povětrnostním vlivům a vysychání. Alespoň částečnou prevencí tak může být i ochrana rtů vhodnou kosmetickou tyčinkou.
V současnosti jsou v lékárnách k dispozici antivirotika v náplastích i v podobě krémů. Aplikace má smysl tehdy, pokud stihneme postižené místo potřít hned při pocítění prvních příznaků. Nepříjemný pocit, pnutí, pálení – už to by pro nás měl být signál, že naše rty poctí nevítaný host. Nanášení krému provádíme aplikátorem, nikoliv prsty. Ideální je kupříkladu vatová tyčinka. V žádném případě se oparu nedotýkáme, hrozí zanesení infekce do jiných míst. Samozřejmostí je dodržování hygieny. Myjeme si ruce častěji, mýdlo a teplá voda jsou nutností. Pochopitelně používáme svůj hrneček i příbor, o ručníku to platí také. Vyhýbáme se líbání i orálnímu sexu – opar na rtu je příbuzný s druhem, který způsobuje opary na intimních místech a hrozí, že vyvoláme u partnera infekci, za což nás jistě nepochválí. Pokud máme doma velmi malé miminko, musíme hygienu dodržovat velmi striktně – u kojence může být onemocnění oparem velice závažným stavem.
Jestliže se průběh onemocnění zhoršuje, trápí nás bolest hlavy či vysoká teplota, neváháme vyhledat lékaře.

Sdílet článek