Nepodceňujte preventivní prohlídky svého chrupu

Málokdo chce mít bolavé zuby bohatě osídlené zubním kazem. Přesto ale část z nás dojde k zubaři až tehdy, kdy už bolestí nemohou ani spát. Činí tak i lidé inteligentní, kteří v jiných oblastech projevují dostatek zdravého rozumu. Častou argumentací jsou obavy ze zákroku a naděje, že zubní kaz nějak sám od sebe zmizí či zub přestane bolet. Zároveň se nelze vyhnout informacím od kamarádů a kolegů, kteří při sebemenší zmínce o zubech sypou z rukávu historky přímo strašidelné. Odvaha vydat se na zubařské křeslo tak občas bere velmi rychle za své.
Optimistům, kteří se nechtějí vzdát naděje, že se zub, v němž působí zubní kaz, zázračně uzdraví, vzkazují odborníci, že by se měli rychle vrátit zpátky na zem. Pardon, do zubařského křesla.
Zubní kaz je totiž způsoben činností bakterií, které osidlují zubní plak. Proto bychom neměli případné problémy svádět jen a jen na genetiku, ale především se zamyslet nad skladbou jídelníčku a svým přístupem k hygieně dutiny ústní. Důležitá je pravidelná konzumace vitamínů a minerálů, ovoce a zeleniny. Pokud si nedokážeme odřeknout sladké potraviny a nápoje, snažíme se alespoň vyvarovat zlozvyku celodenního cucání bonbónů či popíjení limonád. Ty by ostatně měly být ze zdravého jídelníčku vyřazeny zcela.
Neméně zásadní je i technika čištění zubů a především pravidelnost tohoto počínání. S technikou čištění zubů vám jistě poradí váš stomatolog, případně můžete vyhledat dentálního hygienistu.
Pro ty, kteří si nelibují v rozsáhlých zubařských zákrocích, je zde jediná rada – nepodceňujte prevenci. Často se stává, že vás zub zatím nebolí, a přesto zkušený stomatolog zjistí počínající zubní kaz.
V takovém případě se čas ošetření může počítat téměř na sekundy, zákrok je také bez zbytečné bolesti.

Sdílet článek