Je e-cigareta neškodná?

V posledních letech se e-cigareta rozšířila jako „zdravější“ alternativa kouření. Kuřáci jsou přesvědčeni, že přijímají nikotin, aniž by se jim do těla dostaly další stovky jedovatých a rakovinotvorných látek, které se tvoří v klasické cigaretě spalováním tabáku. Je ale e-cigareta zdraví neškodná? Nemůžeme elektronickou cigaretu označit jako léčivý přípravek. I když je známo, že e-cigareta obsahuje pouze čistý nikotin, i ten je škodlivý, i když ne tolik jako dehet či zplodiny z tabáku. Je tedy zdravější, ale rozhodně ne úplně zdravá. Nedoporučuje se kouřit ani v těhotenství.

E-liquid s čistým nikotinem

Do elektronické cigarety se dává tekutá náplň e-liquid. Ta podle složení obsahuje pouze čistý nikotin, žádné škodlivější látky, které by způsobovaly rakovinu či vážná onemocnění. E-liquid se postupně kouřením proměňuje na páru, kterou kuřák vdechuje a vydechuje jako dým. Ale tento rádoby dým není škodlivý pro okolí, ani dokonce nezapáchá. Je tedy možné si díky tomu e-cigaretu „zapálit“ i na místech, kde je kouření zakázáno. I když v současné době se snaží ministerstvo vymyslet nový zákon, který by zakázal kouření i elektronických cigaret v nekuřáckých prostorech.

Zkuste přestat kouřit

Chcete-li přestat kouřit, můžete to zkusit i s elektronickou cigaretou. Ale pamatujte, pokud nebudete sami chtít, e-cigareta vás kouřit neodnaučí. Stejně jako u jiných metod odvykání musíte mít pevnou vůli a cíl, za nímž si půjdete. Přestat kouřit s elektronickou cigaretou není zas tak jednoduché. Sice si zachováte kuřácké rituály, ale musíte snižovat počet šluků denně a také se snažit snižovat co nejvíce koncentraci nikotinu. Třeba budete i vy patřit mezi šťastnou skupinu, která s kouřením už přestala.

Sdílet článek