Co je lepší: e-cigareta či tabáková cigareta?

Elektronická cigareta má své příznivce, kteří na ni nedají dopustit, ale i své odpůrce. Je to věcí osobního vkusu. Ale je řeč i o zdraví. Je e-cigareta bezpečnější než klasická tabáková cigareta? Nebo je to pouze současný fenoménem, který ovládá světové trhy? Proč ji chce Ministerstvo zdravotnictví zakázat v nekuřáckých prostorech? Na to se podíváme v dnešním článku.

Původně měla e-cigareta sloužit jako způsob odvykání, ale tento účel e-cigarety se neosvědčil, a tak se dnes používá jako náhražka za tabákovou cigaretu. Její fungování je založeno na zcela jiném principu než tabáková cigareta. Při kouření e-cigarety vdechujete pouze páru, která obsahuje nikotin. Spousta kuřáků tedy říká, že je to spíše inhalátor nikotinu, než kouření. Ale spousta kuřáků nedá na e-cigaretu dopustit.

Někdo prokládá e-cigaretu s klasickými cigaretami, někdo přešel na e-cigaretu úplně a někdo e-cigaretu zavrhuje. A do které skupiny patříte vy? Pomohla vám v něčem cigareta, nebo jste nepoznali žádnou změnu na zdraví?

Žádný dehet, ani karcinogenní látky

Díky tomu, že nedochází ke spalování tabáku, se do těla dostává pouze čistý nikotin. Do kardiovaskulárního systému se nedostane dehet, zplodiny, ani karcinogenní látky. A to je hlavní přednost elektronické cigarety. Tekutá náplň e-liquid, která se dává do elektronické cigarety, obsahuje čistý nikotin a další látky, které jsou méně škodlivé než samotný nikotin. E-liquid se pak přeměňuje kouřením na páru, kterou kuřák vdechuje a vydechuje.

V současné době se dá nejen e-cigareta, ale také samotný e-liquid zakoupit od mnoha výrobců, v mnoha provedeních. Je pouze na vás, které varianty si vyberete. Cigaretu totiž budete kouřit vy, nikdo jiný. Za zkoušku nic nedáte a možná vám e-cigareta sedne lépe než tabáková cigareta.

Sdílet článek